Kolejny widok na góry - Łysa Góra ;)

 

Kocham góry, dlatego cieszę się, że z mojego miejsca zamieszkania widać przepiękną panoramę Beskidów… dzisiaj widok na czeską stronę…

Łysa Góra (cz. Lysá hora, ciesz. Gigula, niem. Lysa – Berg, Kahlberg; 1324 m n.p.m.) – najwyższy szczyt pasma Beskidu Morawsko-Śląskiego i jednocześnie najwyższa góra Śląska Cieszyńskiego.

lysagora02lysagora01

W pobliżu szczytu, na wysokości 1313 m n.p.m. znajduje się 78-metrowy przekaźnik telewizyjny (potężna bryła obiektu wybudowana w 1980 jest widoczna z daleka), a na wysokości 1320 m n.p.m. obserwatorium meteorologiczne – pierwsze przyrządy pojawiły się na szczycie jeszcze pod koniec XIX wieku, następnie nowoczesną aparaturę zainstalowali żołnierze Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Działała ona do 1953, później wybudowano obecny budynek (ok. 1954).

Turystom do niedawna służyło schronisko turystyczne (jedyny ocalały obiekt z dawnego kompleksu) i chata narciarzy z 1950, a nad bezpieczeństwem czuwa Służba Górska (Horská služba), mieszcząca się w budynku z 1976. Obecnie trwa tam budowa nowego schroniska i planowana jest odbudowa innego obiektu, spalonego w latach 70. XX wieku.

Ze szczytu Łysej Góry rozpościera się widok w stronę północną i południową. Widać również część polskiego Górnego Śląska.
Łysa Góra była w latach 1939-1945 najwyższą górą Protektoratu Czech i Moraw.

Szlaki turystyczne z Łysej Góry:
szlak turystyczny żółtySmrk – 12,5 km przez zbiornik wodny Šance – 7 km.
szlak turystyczny żółtyKrásná – 7 km.
szlak turystyczny czerwonyOstravice – 8,5 km.
szlak turystyczny czerwony – Ježánky – 8 km.
szlak turystyczny niebieskiFrýdlant nad Ostravicí – 11 km.

Copyright © 2014 ♥ Fotograficzne chwil łapanie ♥ , Blogger